reklama

Prechádzka po tatranských plesách

Asi pred 10 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, v Tatrách vymizol horský ľadovec. V ľadovcových kotloch v záveroch dolín alebo na čelných morénach (materiál, ktorý ľadovec tlačil pred sebou) sa z roztopenej vody vytvorili ľadovcové jazierka, inak u nás nazývané aj plesá. V našom najvyššom horstve ich nájdeme viac ako 100. Poďte so mnou obdivovať tieto unikátne prírodné výtvory..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

V západnej časti vysokotatranského úseku Tatranskej magistrály sa nachádzajú štyri veľké plesá - Velické pleso, Batizovské pleso, Popradské pleso a Štrbské pleso. Ako prístupovú cestu k magistrále zvolíme turistický chodník z Tatranskej Polianky Velickou dolinou. Napravo sa nám naskytne pohľad na majestátny Slavkovský štít (2452 m n. m.).

01
01 


Cez veternou kalamitou zničený les ideme po ceste, ktorá vedie k horskému hotelu Sliezsky dom. V pozadí vpravo Kvetnicová veža (2433 m n. m.).

02
02 


Približne v strede cesty, v nadmorskej výške 1304 metrov, si môžeme oddýchnuť na drevenom Velickom moste postavenom cez Velický potok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
03
03 


Vody Velického potoka neúnavne počas tisícok rokov obrusujú skaly takou silou, že vytvorili celú túto dolinu. V minulosti mala dolina ostrejší tvar (prierez mal tvar písmena V), počas zaľadnenia Tatier však horský ľadovec dolinu zaoblil a v súčastnosti má pri priečnom priereze typický tvar písmena U.

04
04 


V oblasti nad hornou hranicou lesa sa naskytujú pekné výhľady na tatranské končiare. Na obrázku vidíme časť južnej rázsochy hlavného horského hrebeňa Vysokých Tatier, ktorá oddeľuje Velickú dolinu od Batizovskej doliny. Môžeme ju považovať za najvyššiu rázsochu Karpát, keďže sa na nej nachádza aj Gerlachovský štít.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
05
05 


Pri napojení sa na Tatranskú magistrálu sa ocitáme pri plytkom Velickom plese (hĺbka 5 metrov) v nadmorskej výške 1666 metrov. Od tohto plesa sa dá ďalej pokračovať Velickou dolinou cez Kvetnicu na Poľský hrebeň (2200 m n. m.), ktorý je vlastne sedlom a oddeľuje Velickú dolinu od najdlhšej tatranskej doliny - Bielovodskej doliny.

06
06 


Na miestach, kde sa spájajú dve doliny, vznikli v dobe ľadovej často terénne stupne. Jedným z dôvodov bol fakt, že mohutnejší ľadovec, ktorý vypĺňal jednu z dolín, bránil druhému ľadovcu v tom, aby prehlboval dolinu. Po ústupe ľadovca bola potom jedna dolina viac prehĺbená ako druhá. Na miestach ich stretu potom v dôsledku rozdielnej nadmorskej výšky často vznikli vodopády. Jedným z tatranských vodopádov je aj Velický vodopád.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
07
07 


Od Velického plesa Tatranská magistrála pokračuje dvomi smermi - na východ a na západ. Vydávame sa na západ popri hornom okraji vegetačného pásma kosodreviny. Na Velické pleso je stále pekný výhľad.

08
08 


Oblúkom popri vrchole Suchého vrchu na vysokotatranskom predhorí sa pomaly dostávame do Batizovskej doliny. Dolina je z troch strán obklopená horskými chrbátmi - zo severu hlavným horským hrebeňom Vysokých Tatier s Batizovským štítom (2448 m n. m.), z východu a západu južnými rázsochami hrebeňa. Cez tieto chrbáty nevedie ani jeden turistický chodník a prechod je možný len pre horolezcov, resp. s horským vodcom a horolezeckou výbavou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
09
09 


V Batizovskej doline sa v nadmorskej výške 1884 metrov nachádza 12 metrov hlboké Batizovské pleso. Z plesa vyteká Batizovský potok, na ktorom sa nachádza niekoľko menších Batizovských vodopádov. K týmto vodopádom však nevedie turistický chodník.

10
10 


Západnú hranicu Batizovskej doliny tvorí mohutná rázsocha Končistej (2538 m n. m.), ktorá ju oddeľuje od menšej Štôlskej doliny.

11
11 


Východnú hranicu Batizovskej doliny tvorí rázsocha najvyššieho vrchu Tatier (a aj celých Karpát) - Gerlachovského štítu (2655 m n. m.).

12
12 


Pokračovaním na západ po Tatranskej magistrále sa nám naskytujú pohľady do Podtatranskej kotliny, a tiež na južné predhorie Vysokých Tatier. Trochu nostalgicky pôsobí pohľad na veternou smršťou totálne zničený les. Na nasledujúcom obrázku je jeho časť v oblasti tatranskej osady Nová Polianka.

13
13 


Dostávame sa do Sedla pod Ostrvou (1966 m n. m.), z ktorého je perfektný výhľad na celú Mengusovskú dolinu. Vľavo máme možnosť vidieť rázsochu Satana (2422 m n. m.) a vpravo ako osamelo vyčnievajúci vrch vidíme Kôprovský štít (2363 m n. m.).

14
14 


Pri pohľade napravo zo Sedla pod Ostrvou vidíme veľmi fotogenický vrch Vysoká (2547 m n. m.). Je to 15. najvyšší vrch Slovenska. Turisticky však nie je prístupný.

15
15 


Priamo dole pod sedlom sa v Mengusovskej doline nachádza ďalšie z tatranských plies - Popradské pleso. Jeho maximálna hĺbka je okolo 17 metrov. Patrí k najznámejším plesám Tatier, v jeho tesnej blízkosti sa nachádza horský hotel (na obrázku vpravo). Z plesa vyteká potok Krupá, ktorý po spojení s Hincovým potokom (vytekajúcim z Veľkého Hincovho plesa) vytvára rieku Poprad.

16
16 


Popradské pleso je ideálnym cieľom kratších túr a prechádzok, pretože tu vedie hneď niekoľko turistických chodníkov a aj asfaltová cesta (pre motorové vozidlá však uzavretá). Poskytuje aj možnosť oddychu v peknom prostredí.

17
17 


Pri spätnom pohľade na masív Ostrvy (1980 m n. m.) vidíme výrazne kľukatú cestu, po ktorej sme prišli. Napriek nie veľkej vzdialenosti sa aj v turistických časových údajov uvádza až 1 hodina ako čas zostupu zo sedla k Popradskému plesu, práve vďaka týmto serpentínam.

18
18 


Do Popradského plesa sa zo severovýchodnej strany vlieva Ľadový potok (vytekajúci z Ľadového plesa), ktorý priberá pravostranný prítok Dračí potok.

19
19 


Po odchode od Popradského plesa sa nám ešte naskytne pekný pohľad do Mengusovskej doliny obklopenej naozaj obrovským množstvom menších i väčších vrcholov.

20
20 


Cieľom nášho putovania je snáď najznámejšie tatranské pleso - Štrbské pleso. Je druhým plošne najväčším plesom slovenskej časti Tatier. Nachádza sa v nadmorskej výške 1347 metrov a má hĺbku 20 metrov. Na obrázku vidíme známy hotel Patria (nazvaný podľa vrchu Patria, ktorý má zo Štrbského Plesa podobný tvar), a tiež skokanský mostík.

21
21 


Štrbské Pleso je zároveň jedným z najznámejších a najvyhľadávanejších tatranských stredísk, má preto dobré spojenie s Tatranskou Štrbou (ozubnicovou železnicou) a aj s Popradom a ďalšími tatranskými strediskami elektrickou železnicou, ktorú môžeme vidieť na tomto zábere.

22
22 


Naša prechádzka po tatranských plesách sa skončila. Dúfam, že sa Vám páčila a bol by som rád, keby Vás dostatočne motivovala na to, aby ste túto jedinečnú oblasť Slovenska navštívili osobne.

Mišo Ivaška

Mišo Ivaška

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pisomka.sk - elektronické testovanie žiakovEduclio - portál na evidenciu hodnotenia Zoznam autorových rubrík:  GeografiaPrírodaĽudiaPočítačeFotografieVedaMatematika

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu