Koniec opravovania písomiek?

Autor: Mišo Ivaška | 5.12.2015 o 19:33 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  1407x

Na prácu učiteľov existujú často dva diametrálne odlišné názory. Podľa jedného je táto práca jednoduchá, za pomerne slušný plat a veľa prázdnin ako bonus. Druhý zase tvrdí, že ide o náročnú, nesmierne dôležitú a podceňovanú prácu.

Aj keď si myslím, že verejnosť často vidí iba vrchol ľadovca, iba malú časť z celkovej práce učiteľa, nechcem vyvolávať polemiku medzi týmito dvomi pohľadmi. Faktom však zostáva, že táto práca nie je len o prerozprávaní učiva, učiteľ má rovnako úlohu motivovať žiakov, pomáhať im a vychovávať z nich mladých ľudí, ktorí sa vedia orientovať v spoločnosti. Zároveň je to práca zodpovedná, práve učitelia bez pochýb ovplyvňujú budúcnosť národa. V neposlednom rade k tejto práci patrí aj samotná príprava na vyučovanie, vytváranie zadaní písomnych prác a ich opravovanie.

Vo svete sa stále viacej vecí digitalizuje, namiesto hotovosti môžeme zaplatiť v obchode platobnou kartou, namiesto klasických papierových kníh máme možnosť používať digitálne e-knihy, pri cestovaní môžeme namiesto papierového lístka použiť elektronický cestovný lístok v mobile. Tento trend neobchádza ani školstvo, v školách sa nachádzajú počítačové učebne a čoraz viac škôl disponuje aj tabletmi. Tieto digitálne technológie sa dajú použiť na čiastočné nahradenie papierových písomných prác elektronickými a tým namiesto opravovania písomiek s otázkami na výber možností využiť tento čas napríklad na prípravu problémových úloh pre žiakov.

Rád by som vám dnes predstavil portál Pisomka.sk, ktorý používanie elektronických písomiek umožňuje. Ako to funguje? Učiteľ si veľmi jednoducho vytvorí písomku z ľubovoľného počtu úloh, pričom ku každej doplní štyri možnosti na výber, prípadne nejaký obrázok. Alternatívne si môže vybrať niektorú z verejne zdieľaných písomných prác, ktorú si môže podľa potreby upraviť, prípadne môže získať už vytvorenú písomnú prácu od kolegu. Úloha v elektronickej písomke na tomto portáli vyzerá takto:

Po vytvorení celej písomky stačí na hodine písomku aktivovať a žiakom oznámiť (resp. napísať na tabuľu) vstupný kód, ktorý sa vám zobrazí pri vašej písomke. Žiaci pracujú samostatne na tabletoch, mobilných telefónoch alebo počítačoch, pričom vy vidíte celý čas na svojom počítači alebo tablete zadané odpovede. Po ukončení písomky vidíte celkové vyhodnotenie, ktoré si môžete vytlačiť či zobraziť ho študentom cez projektor:

Môžete teda celý čas sledovať, kto na písomke pracuje a kto má s ňou naopak problémy. Z bezpečnostných dôvodov žiak nemôže zadanú odpoveď dodatočne upraviť, ale vy ako učiteľ máte možnosť mu niektorú odpoveď vymazať a dať druhú šancu odpovede. Rovnako vidíte, ak by sa niektorý žiak snažil na tablete otvoriť inú stránku s cieľom napríklad vyhľadávať odpovede na internete. Napriek tomu je táto forma písomiek pre žiakov väčšinou atraktívnejšia, nielen kvôli grafickej podobe písomky a farebným obrázkom, ale aj kvôli tomu, že hneď po skončení vidia, koľko bodov získali, a nemusia teda čakať na výsledky niekoľko dní. Po skončení písomky môžete vyhodnotiť správne odpovede, zodpovedať na otázky žiakov a odísť domov s dobrým pocitom, že namiesto niekoľkých hodín opravovania tejto písomky sa môžete venovať inej činnosti.

Musím však doplniť, že nezastávam názor, že všetky písomky môžu byť nahradené elektronickými a že počítač dokáže pri opravovaní vždy nahradiť učiteľa. Dokáže to ale spoľahlivo v tých prípadoch, keď písomka obsahuje otázky na výber z možností a učiteľ má pri týchto písomkách dôležitú úlohu, a to v prípade potreby žiakom zdôvodniť, prečo ich odpoveď nie je správna.

Ak vám tento slovenský portál nevyhovuje, môžete skúsiť napríklad zahraničný portál Socrative, ktorý však zatiaľ žiaľ nie je dostupný v slovenskom jazyku. Obidva tieto portály sú bezplatné. Budem rád, ak sa v komentároch podelíte aj o ďalšie tipy, ako využiť IT techniku na zefektívnenie vyučovania.

Autor článku pracuje ako učiteľ a je zároveň autorom portálu Pisomka.sk.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?